Sıkça Sorulan Sorular

İşitme cihazı nedir?


İşitme cihazı, yapılan uyarlama doğrultusunda, sesleri doğala en yakın biçimde yükselterek var olan işitme kaybını örten, duymaya yardımcı, komplike bir üründür.
İşitme cihazı hangi durumlarda kullanılmalıdır ?


Bazı istisnalar hariç kalıcı işitme kaybı söz konusu olan ya da bir takım nedenlerden dolayı işitme uzmanınızın cihaz önerdiği her durumda işitme cihazı kullanılmalıdır.
Kimler işitme cihazı kullanabilir ?


İşitme kaybı total derecede olmadığı ve kulak yapısı uygun olduğu müddetçe, kalıcı duyma azlığı olan her insan yaş ya da cinsiyet fark etmeksizin işitme cihazı kullanabilir. Ayrıca ‘’tinnutus’’ (çınlama) gibi bazı özel durumlarda da işitme uzmanının önerisi doğrultusunda cihaz kullanabilirsiniz.
İşitme cihazı kulağı tembelleştirir mi?


Hayır işitme cihazı kulağı tembelleştirmez. İnsan vücudu genel anlamda yapı olarak, kullanılmadıkça işlevini azaltan ve gücünü yitiren bir organizmadır. Aynı şekilde beynin duyum ve algıyla ilgili kısmı ve sinirler de yeteri kadar duyum olmadığı takdirde algılama-ayırt etme yeteneğini zaman içerisinde kaybeder. Bu durum ise SD skoru düşüklüğü olarak tabir ettiğimiz, yeterli ölçüde duyum olmasına rağmen kelimeleri anlayamama-ayırt edememe sorununa neden olmaktadır. Zamanında işitme cihazı kullanımı ise bu problemi önler veya kısmi olarak toparlar. Dolayısıyla sanılanın aksine işitme cihazı kullanmak duyum ve algı yeteneğimizi diri tutar.
İşitme cihazı kullanmazsam ne olur?


Gerekli olmasına rağmen işitme cihazı kullanmamak, işitme kaybının ilerlemesine olumlu ya da olumsuz bir etki göstermez ancak algılama-ayırt etme yeteneğimizin zamanla daha kötü bir duruma gelmesine ve gün geçtikçe cihazdan göreceğimiz faydanın azalmasına neden olur.
İşitme cihazını ne kadar süre kullanmalıyım?


İşitme kaybının bir çok farklı türü ve sebebi bulunmaktadır. İşitme cihazı kullanmak gereksinimi ve süresi de bu sebeplere göre değişmektedir. Örneğin tamamen orta kulak patolojisinden kaynaklı bir işitme kaybı, patoloji ortadan kalktığında düzelirse cihaz kullanım ihtiyacı da ortadan kalkar, ancak bu tip durumlar çok istinadır. Genel olarak ele aldığımızda işitme cihazı kullanımı yaşamın sonuna kadar sürer.
İşitme cihazını medikal vb… yerlerden alabilir miyim?


Hayır işitme cihazları yalnızca işitme cihazı satış ve uygulama merkezi olarak ruhsatlandırılmış yetkili kurumlardan alınabilir.
İşitme cihazının ömrü ve değişim zamanı nedir?


Kaliteli bir işitme cihazı düzgün kullanılır ve bakımları ihmal edilmezse 7-8 yıl kadar kullanılabilir; ancak sağlıklı ve rahat bir duyum için 5 yılda bir değiştirmek en doğrusudur. SGK ‘ da aynı şekilde 5 yılda bir cihaz yenileme hakkı sunmaktadır.
İşitme cihazını nelerden korumalıyım?


İşitme cihazları genel olarak su, nem ve tozdan etkilenir. Dolayısıyla bu etkenlerden korunmalıdır. Ayrıca darbe ve aşırı ısı da cihaza zarar verebilir.
İşitme cihazının bakımını kendim yapabilir miyim?


İşitme cihazları için özel üretilen bakım ve temizlik ürünleri mevcuttur. Bu malzemeleri merkezimizden temin ederek cihazınızın genel temizliğini kendiniz yapabilirsiniz, ancak unutmayın ki yetkili ve donanımlı bir merkezde yapılacak olan bakım-kontrol çok daha sağlıklı ve de yararlıdır. Bu nedenle her 3 ayda bir cihazınızın bakımlarını merkezimizde ücretsiz olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.
Cihazımdan ses gelmiyor. Ne yapmalıyım?


Eğer cihazınızdan ses gelmiyorsa ilk etapta pilini kontrol edin. Pilin dolu olduğundan eminseniz ve yine ses gelmiyorsa bu defa kulağınıza giren kalıbın / probun tıkalı olup olmadığına bakın. Bunlarla sorunu çözemezseniz cihazını bir işitme merkezine götürerek işitme uzmanınızdan yardım alın.
Cihaz kulağımda sürekli ses yapıyor – ötüyor. Ne yapmalıyım?


Eğer cihazı kulağınıza doğru şekilde takmanıza rağmen dışarından duyulabilecek şekilde bir ses çıkarıyorsa, sorun kalıpta ya da cihaz ayarınızda olabilir. Ayrıca kulak kiri (buşon) ve cihazdaki teknik bir arıza da bu soruna neden olabilir. Bu tür bir problemde doğrudan işitme uzmanınızla iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.
Pil takarken nelere dikkat etmeliyim?


İşitme cihazınıza pil takarken, pilin + ve ­­­­­­­– yönüne dikkat edilmelidir. Ayrıca pilin üzerindeki bandı kaldırdıktan sonra 1-2 dakika kadar beklemek pilin daha verimli şekilde çalışmasına yardımcı olabilir.